Zabawki sensoryczne – sprawdź jak przydają się w edukacji

Od zawsze dzieciństwo kojarzone jest z beztroska i zabawa. Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, jeśli myślimy o dzieciństwie są zabawki. Bardzo często osoby dorosłe wspominają swoje ulubione zabawki z dzieciństwa. Bywają przypadki, kiedy czasy beztroski już dawno są za nami, a my dalej posiadamy jakiegoś pluszowego przyjaciela z tamtego okresu. Nic w tym dziwnego. Dzieci przywiązują się do swoich zabawek i to dzięki nim rozwijają swoje zmysły a także poznają otaczający świat.

Zabawki kreatywne już dla najmłodszych

W dzisiejszych czasach rodzice chcą zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start. Bardzo dużą role w życiu dziecka pełni odpowiedni dobór zabawek, którymi zostanie otoczone czy obdarowane. Od jakiegoś czasu można zauważyć znaczący wzrost zainteresowania zabawkami sensorycznymi czy zabawkami kreatywnymi. Niewielu rodziców jednak wie czym są takie zabawki i jakie pełnią funkcje. Zabawki sensoryczne to zabawki, które na sklepowych półkach nie odznaczają się niczym  szczególnym. Z uwagi na fakt, że są wykonane z materiałów o rożnej fakturze, posiadają rożne kształty a często także wydobywają śmieszne dźwięki, bez trudu zdobywają dziecięce serca. Zabawki sensoryczne pomagają dziecku rozwijać zmysły: wzrok, słuch, dotyk, czasem tez zapach, a ponadto równowagę. Zabawki sensoryczne stymulując mózg zapewniają dziecku prawidłowy rozwój, umożliwiają lepsze przyswajanie informacji oraz docierających z otoczenia bodźców. Są zatem godne polecenia wszystkim dzieciom bez względu na ich wiek. Producenci zabawek sensorycznych prześcigają się bowiem w tworzeniu coraz to lepszych zabawek, które skupiają na dłużej uwagę dzieci. Asortyment zabawek sensorycznych również podzielony ze względu na przedział wiekowy dziecka. Dla niemowląt i bardzo małych dzieci znajdziemy wszelkiego rodzaju maty do zabawy, książeczki z kontrastami, książeczki dźwiękowe, maskotki wykonane z materiałów o rożnych fakturach czy grzechotki z elementami dźwiękowymi. Dla nieco większych dzieci polecane są książeczki z zadaniami na spostrzegawczość oraz wszystko to co posiada elementy świetlne, które rozwijają wzrok. Godne uwagi są także równoważnie czy rowerki biegowe, które uczą dziecko równowagi i utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Zabawki o powierzchniach gładkich, wypukłych, miękkich i śliskich będą rozwijały u dzieci zmysł dotyku. Ciastolina, plastelina oraz modelina dodatkowo będzie ćwiczyła ich palce.

kreatywne

Dzieci będą szczęśliwe jeśli dostana od nas coś, co skupi ich uwagę na dłużej i przyniesie radość. Każdy mały pluszowy przyjaciel, który będzie rozwijał zmysły dziecka bez wątpienia będzie mu towarzyszył przez długie lata, a my jako rodzice będziemy zadowoleni, ze poprzez zabawę dbamy o prawidłowy rozwój naszej pociechy. Warto zatem zainwestować w zabawki kreatywne niż w zalewające nas tanie chińskie zabawki, które często bywają szkodliwe a ponadto maja kiepska jakość.