Program Erasmus – dlaczego warto z niego skorzystać?

Okres studiów to czas kształtowania zarówno wiedzy naukowej jak i ogólnej. Studenci każdego dnia poznają nowe osoby, zmagają się z kolejnymi projektami i poszerzają swoją wiedzę na wiele sposobów. W tym wzmożonym okresie odkrywania świata chcemy dowiedzieć się jak najwięcej. Przygotowujemy się do życia zawodowego i staramy się przystosować jak najlepiej, by spełniać potrzeby naszego pracodawcy. W dodatku najczęściej nie jesteśmy jeszcze obciążeni stałą pracą. Dlatego warto w tym momencie pomyśleć o wymianie studenckiej, która nie tylko pozwoli nam na poszerzenie horyzontów, ale też okaże się swego rodzaju podróżą.

Czym jest program Erasmus?

Zastanawiając się nad wymianą studencką, z każdej strony dociera do nas nazwa Erasmus. Jednak czym on właściwie jest? Erasmus to rodzaj wymiany studenckiej. Polskie uczelnie podpisały kontrakty z kilkoma zagranicznymi. W ten sposób możemy w ramach roku akademickiego wybrać się na semestr do Austrii, Portugalii czy Hiszpanii i tam uczyć się naszego kierunku. To wspaniała możliwość, która pozwala na podróż zachowując ciągłość nauki na uczelni wyższej.

 

Erasmus Szczecin

 

Wspaniała podróż

Wybierając się na wakacje spędzamy w jednym miejscu maksymalnie dwa tygodnie. Jeśli jest to obszar zagraniczny, w większości przypadków zdecydujemy się na hotel, który będzie w rzeczywistości stanowił osobna enklawę dla podobnych nam turystów, którzy miasta poznają głównie z informacji zawartych w przewodnikach — papierowych lub internetowych. Poznajemy wówczas wybrane państwo, ale niestety powierzchownie, a nasz kontakt z mieszkańcami ogranicza się tak naprawdę do lokali usługowych. Wybierając program Erasmus — zamieszkamy w wybranym przez nas państwie na niemalże pół roku. To bardzo długi okres, w którym poznamy osoby z różnych państw, w tym obywateli państwa, które wybraliśmy. To wspaniała okazja do integracji, poznania prawdziwej kuchni tych osób. W tak długim okresie możemy poznać inne osoby, przeprowadzić z nimi wiele rozmów. Poznać tak naprawdę ich prawdziwy punkt widzenia. W dodatku poznając miejscowych mamy możliwość nie tylko zasmakować tego, co jedzą zwykle, ale też zobaczyć miejsca, w których spędzają wolny czas i zobaczyć jak go zapełniają. Wbrew pozorom może okazać się, że między nami a blisko położoną Austrią istnieje kilka różnic w zwyczajach, które poznamy tylko w ten sposób.

 

Metody badawcze w zagranicznych ośrodkach naukowych

Program Erasmus to program studencki. Nieodłączną częścią studenckiego życia jest działalność naukowa. Nic tak nie rozwija umysłu, jak poznawanie nowych metod i sposobów. Wybierając program Erasmus możemy zobaczyć, z jakich metod badawczych korzysta wybrana przez nas zagraniczna uczelnia. Jak wyglądają ich zajęcia. Czy są zbliżone do tych na naszym kierunku, czy może przygotowano metody, które bardziej lub mniej nam odpowiadają. Interesująca może też okazać się ilość materiału poznawanego na danych zajęciach i sposób w jaki realizują go inne osoby. Możliwe, że zapoznamy się też z różnymi interpretacjami tematów, które przestudiowaliśmy w swoim kraju. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, ponieważ różnice w badaniach i wnioskach często mogą wynikać z kultury, w której zostaliśmy wychowani.

Bardzo ważną cechą każdego badacza jest otwarty umysł. Kiedy kształtujemy się w jednym miejscu i pod okiem tych samych osób — może okazać się, ż przez przypadek zamknęliśmy swój umysł na pewne definicje. Program Erasmus pomoże nam w rozwinięciu naukowych skrzydeł i spojrzeniu na interesujące nas sprawy globalnie, ale też po prostu z innego punktu widzenia.

 

Jesteś ze Szczecina i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat programu Erasmus? Skorzystaj w takim razie z pomocy sieci informacyjnej Europe Direct Szczecin. Jedną z jej misji jest właśnie udzielanie niezbędnych informacji na temat programów wymiany studenckiej. Więcej informacji odnośnie sieci, adres placówki oraz godziny otwarcia możesz sprawdzić na jej stronie internetowej: www.europedirect-szczecin.eu.