A teraz coś z innej bajki – lekcje gry na gitarze!
Wybór odpowiedniego sprzętu
Oprócz wyboru gitary, istnieje wiele rodzajów urządzeń, które gitarzysta używa na co dzień. Rodzaj strun jakie używasz, grubość kostki do gitary elektrycznej bądź basowej, długość paska do gitary, wszystko to przyczynia się do dźwięku i wpływa na Twój styl gry.
Jednym z bardziej nieocenionych elementów wyposażenia jest tuner gitarowy. Dopóki nie przeszkolisz swojego ucha aby prawidłowo nastroiło gitarę, tuner jest niezbędny dla zapewnienia, że wszystkie ciągi są dostrojone do odpowiedniego tonu, tak aby dźwięki zagrane powinny być słuchalne. Nawet po przeszkoleniu ucha, większość, jeśli nie wszyscy gitarzyści używają tunera przed i podczas ich występów, aby upewnić się, że są one w zgodzie z przyjętymi założeniami. Oczywiście założenie mogą być różnorodne. Grając piosenki do ogniska gitara akustyczna będzie miała lekkie struny, lekko naciągnięte aby być głośną, lekką w grze, grając rocka z pewnością struny będą bardziej ściągnięte i lekko nastawione na bass, z kolei heavy metalowy zespół Black Sabbath zwykł grywać na mocno rozstrojonej gitarze, aby sprawić, że gitara elektryczna grała głębokie nuty, niemal jak gitarze basowej.
Naucz się grać zaczynając od podstaw teoretycznych
Teraz, gdy już trzymasz komfortową dla siebie gitarę, to jest czas, aby zapoznać się z zakresem dźwięków, które można stworzyć przy odrobienie chęci, talentu oraz cierpliwości. Co najważniejsze, trzeba zorientować się, które dźwięki należy grać osobno a które można zagrać razem. Skala odnosi się do grupy notatek. Być może słyszeliście o dwóch najbardziej popularnych skalach: główna skala (które ma tendencję do dźwięku żywego) i moll (która mają tendencję do dźwięków smutnych). Odtwarzanie szczególną skali określa, które są poprawne.
Uczymy się skali, poznajemy techniki grania solówek
Nauka skali i jak czytanie nut może wydawać się nudne na początku, ale jest to bezcenne dla wiedzy teoretycznej oraz właściwie także praktycznej, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli komponować swoją muzykę. Wirtuozi gitary często jednak grają z pamięci, znając tabulaturę i nie stosując się do nut, jest to szczególnie popularne wśród muzyków często wykonujących tzw. solo (np. w metalu czy w rocku progresywnym). Biorąc pod uwagę czas, który potrzebny jest aby ogarnąć tę wiedzę i przyswoić solidne podstawy dla zrozumienia, jak podejść do improwizowania, warto skoncentrować się na nutach już od samego początku. Palące solówki lub tworzenie własnych chwytliwych riffów nie jest łatwe, ale z pewnością jest marzeniem wielu gitarzystów. Podobnie nauka brzdąkania w różnym tempie może nawet najbardziej podstawowych akordów może nam dać wiele satysfakcji i ułatwić dalszą grę. Lekcje gry na gitarze wiążą się z koniecznością częstego motywowania siebie i przechodzenia kolejnych szczebli po niewidzialnej drabinie. Jeśli od razu będziemy chcieli osiągnąć szczyt to szybko zostaniemy postawienie do pionu. Gitara, jak każdy instrument, w gruncie rzeczy jest wymagająca.