Czy warto ukończyć studia z podwójnym dyplomem?

Przeglądając oferty o pracę, z pewnością zwracasz uwagę na wymagania wybranego stanowiska. Oprócz znajomości języków niemal zawsze, aby ubiegać się o dobrze płatny zawód, kandydat musi mieć wyższe wykształcenie. Uważasz, że jeden dyplom wystarczy? Sprawdźmy więc, czy warto ukończyć studia z podwójnym dyplomem!

podwójny dyplom

Podwójny dyplom – co to znaczy?

Programy podwójnego dyplomu to idealna okazja, aby uzyskać dwa dyplomy z dwóch różnych uczelni. Ponadto jest to możliwe w trakcie jednego roku studiów! Podwójny dyplom najlepszych uczelni: SGH, UW, UJ czy UEK i ich parterów, jest niezwykle cenny. Ale wspólne dyplomy oferują także inne uczelnie. Program podwójnego dyplomu Politechniki Lubelskiej to kolejny przykład.

Wspólny dyplom liczy się nie tylko na kierunku prawo. Warto zainteresować się tematem nie tylko podczas studiów, ale już nawet przed ich podjęciem. Równoległe studiowanie na uczelni wyższej w Polsce oraz uczelni partnerskiej wybranego przez Ciebie uniwersytetu, to szansa na lepszą przyszłość.

Jakie możliwości daje podwójny dyplom?

Wspólny dyplom dwóch uczelni, uzyskany zaledwie w ciągu jednego toku studiów to oferta idealna dla młodych, ambitnych studentów. Niewątpliwie ogromnym atutem są walory naukowe, zdobycie obszernej wiedzy akademickiej oraz praktycznych umiejętności. Dodatkowo student, który chce posiadać podwójny dyplom, ma możliwość nawiązania kontaktów z ludźmi z całego świata. Oprócz kontaktów osobistych student nawiązuje doskonałe relacje biznesowe wszędzie tam, gdzie trafi, co doskonale przekłada się na korzyści zawodowe.

Studia na dwóch uczelniach to także doskonała szansa, aby sprawdzić się w wielokulturowym środowisku, co rozwija kompetencje oraz uczy zachowania się w różnych sytuacjach. Międzynarodowe doświadczenie w trakcie studiów zapewnia niezapomniane chwile i fantastyczne wspomnienia na całe życie, ale to także przede wszystkim procentująca na przyszłość lekcja, którą może dać tylko program podwójnego dyplomu.

Jak zdobyć podwójny dyplom?

Programy podwójnego dyplomu nie są nowością na świecie, jednak w Polsce ze względu na ustawę o szkolnictwie wyższym, która obowiązywała do 2011 roku, system działa z lekkim opóźnieniem. Mimo to, obecnie można się starać o podwójny dyplom na studiach zarówno licencjackich, jak i magisterskich. Jak uzyskać np. wspólny dyplom uczelni polskiej i brytyjskiej?

Jednym ze sposobów na uzyskanie podwójnego dyplomu jest udział w programie Erasmus+. To unijny projekt, który działa w zakresie edukacji i szkoleń. Obecnie z programu korzystają 4 miliony osób, z czego połowa to studenci. Erasmus+ to aż 25 tysięcy parterów strategicznych i 125 tysięcy szkół, uniwersytetów oraz innych instytucji kształcenia. Do programu należą 34 państwa, z czego 28 stanowią państwa Unii Europejskiej. Inne kraje, które należą do programu oraz umożliwiają zdobycie wspólnego dyplomu to: Islandia, Norwegia, Serbia, Liechtenstein, Macedonia Północna oraz Turcja.

podwójny dyplom

Jeden wniosek. Dwa dyplomy

Aby przystąpić do Erasmus+ należy na stronie uczelni sprawdzić, czy dana instytucja należy do programu. Aby rozpocząć proces wnioskowania, dana jednostka edukacyjna musi być zarejestrowana w systemie EU_LOGIN (dawnej European Commission Authentication Service – ECAS), Portalu Uczestnika oraz systemie URF (Unique Registration Facility), który nadaje numer identyfikacyjny PIC (Personal Identification Code). Co ważne, w programie Erasmus+ wnioski mogą być składane wyłącznie przez uprawnione instytucje, a nie przez osoby indywidualne.
Od 2019 roku wnioski są składane przez formularz on-line.

Następnie pozostaje czekać na wynik konkursu. Program wspierający uzyskanie podwójnego dyplomu, jakim jest Erasmus+, to doskonała okazja, aby przeżyć wspaniałą przygodę oraz zdobyć cenne umiejętności.

Erasmus plus a podwójny dyplom na rynku pracy

Posiadając podwójny dyplom w CV, jesteś o krok od innych kandydatów, więc prawdopodobieństwo, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, jest naprawdę duże. Podwójny dyplom to doskonała szansa, aby zaimponować rekruterom. Kiedy inni będą czytać poradniki co wpisać do życiorysu, Ty będziesz z dumą odbierał telefony z zaproszeniem na rozmowę. Osoby, które posiadają podwójny dyplom to często osoby ambitne, które nie boją się wyzwań, otwarte na świat, ze znajomością języków – czy nie takich pracowników potrzebuje obecny rynek? Oczywiście, że tak, dlatego staraj się o podwójny dyplom. Tytuł licencjata lub magistra ma prawie każdy, a podwójny dyplom dwóch uczelni? No właśnie.

A ty, chciałbyś zdobyć dyplom polski i… jaki?