Planujesz zdawać rozszerzoną maturę z matematyki? Zacznij przygotowania już dziś!

Egzamin maturalny to pierwszy najważniejszy test w życiu wielu młodych ludzi. Zdanie matury to przypieczętowanie końca szkoły średniej, a więc i przepustka do dorosłego świata, ale przede wszystkim szansa na to, aby dostać się na studia. Jednak, dzisiaj nie wystarczy wyłącznie zdanie egzaminu maturalnego. Ogromne znaczenie mają wyniki matury, ponieważ to od nich w znacznej mierze zależy dalsza nauka – im słabszy wynik, tym mniejsza szansa na dostanie się na wymarzony kierunek studiów. Warto więc zainwestować w swoją naukę i jak najszybciej rozpocząć przygotowania do egzaminu. Realizację takiego przedsięwzięcie znacznie ułatwią specjalne kursy maturalne.

Kilka słów o egzaminie maturalnym z matematyki

Na przestrzeni lat, zasady, na których opiera się egzamin maturalny, ulegały licznym zmianom. Obecnie, zgodnie z założeniami z 2010 roku, jednym z obowiązkowych przedmiotów na maturze jest matematyka. Konieczne jest zdanie tego przedmiotu na tzw. poziomie podstawowym, ale chętni mogą przystąpić do testu o charakterze rozszerzonym. Z wyborem związany jest limit czasu przeznaczony na egzamin (170 minut w przypadku poziomu podstawowego i 180 minut dla poziomu rozszerzonego) oraz maksymalna liczba punktów do zdobycia (50 punktów, bez względu na poziom), ale przede wszystkim zakres materiału i stopień jego trudności. Podczas egzaminu dostępna jest pula dozwolonych pomocy naukowych takich, jak: linijka, cyrkiel, podstawowy kalkulator oraz wybrane wzory matematyczne, które są zapewnione przez szkołę. Pomimo jasno określonych zasad i możliwości korzystania z przygotowanych rzeczy, nie każdy ma predyspozycje do tego, aby jak najlepiej zdać egzamin. Braki wiedzy, które mogą być efektem częstej nieobecności w szkole, niechęci do nauki albo ukierunkowania na przedmioty humanistyczne, jest powodem do tego, aby jak najszybciej zacząć przygotowania do egzaminu z matematyki poprzez uczestnictwo w specjalnie przygotowanych zajęciach, jakimi są kursy maturalne.

Rodzaje kursów z matematyki

W zależności od poziomu wiedzy oraz czasu, jaki pozostał do matury, można wybrać dla siebie odpowiednie kursy z matematyki:

  • roczny,
  • semestralny,
  • intensywny.

Bez względu na rodzaj kursów można też wybierać spośród stopni trudności – podstawowego i zaawansowanego. Należy mieć również świadomość, że im wcześniej rozpocznie się zajęcia, tym będą one obejmowały większą liczbę godzin, a powtarzanie materiału będzie odbywać się stopniowo. Tak jest w przypadku kursów rocznych i semestralnych, które oprócz zajęć obejmują indywidualne konsultacje z nauczycielem mogące odbywać się online lub w szkole. Natomiast, kursy o intensywnym charakterze polegają na prężnej powtórce materiału z matematyki tuż przed maturą, np. miesiąc wcześniej lub w trakcie ferii zimowych.

Oprócz wyboru kursu w zależności od jego intensywności i stopnia zaawansowania, można również zdecydować się na uczestnictwo w zajęciach grupowych lub indywidualnych. Warto wcześniej zainteresować się, czy dana szkoła posiada w swojej ofercie taki wybór. Trzeba mieć przy tym świadomość, że praca w grupach nie oznacza gorszej jakości nauki, ponieważ liczba osób jest optymalnie dostosowana do możliwości jednego nauczyciela, a ponadto można korzystać z indywidualnych konsultacji z osobą, która prowadzi zajęcia.

 

Kursy maturalne – co można zyskać?

Podstawową korzyścią, jaką można odnieść poprzez uczestnictwo w kursach maturalnych jest uporządkowanie wiedzy i ewentualne wyeliminowanie zaległości poprzez uzupełnienie braków w nauce. Jednak to nie wszystko, ponieważ tego rodzaju zajęcia uczą pracy z arkuszem maturalnym, co pozwala zapoznać się z charakterem zbliżającego się testu, a tym samym oswoić stres egzaminacyjny. Dzięki wielogodzinnym zajęciom praktycznym kursanci mogą ćwiczyć umiejętności rozwiązywania zadań oraz poznać strategię, która ułatwi zdanie matury. Niezwykle cenna jest również możliwość nieograniczonego korzystania z serwisu edukacyjnego, który dysponuje bazą wiedzy, licznymi zadaniami i odpowiedziami. Większość kursów maturalnych udostępnia swoim uczniom tego rodzaju portale. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również przygotowanie przez nauczycieli i omawianie na bieżąco raportów z postępów w nauce, a także udzielanie praktycznych i cennych wskazówek, które pomogą przyszłym maturzystom na egzaminie. Indywidualne konsultacje to najlepszy moment do tego, aby popracować nad zagadnieniem, które sprawia najwięcej trudności w nauce.

Uczestnictwo w kursach maturalnych umożliwia uczniom korzystanie z wiedzy i doświadczenia pedagogów, którzy w nauczaniu stosują sprawdzone metody. Ważne jest, aby na samym początku zajęć sprawdzić stan wiedzy kursantów i na podstawie zdobytych informacji dostosować program do indywidualnych potrzeb każdego z nich. Niebagatelne znacznie ma również możliwość pracy pod okiem nauczyciela, zarówno na zajęciach w szkole, jak i online – w serwisie internetowym. Regularne sprawdzanie postępów w nauce oraz ewentualne uzupełnianie braków to ostatni krok, jaki jest realizowany podczas kursów maturalnych. Wszystko to pozwala na kontrolowanie stanu swojej wiedzy, a więc pozwala na lepsze przygotowanie się do zdania matury z matematyki.

kurs-matematyka

Kursy maturalne to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce lepiej przygotować się do egzaminu maturalnego. Podczas zajęć pracuje się z nauczycielem, ale dodatkowo można dokształcać się w domu – we własnym tempie i bez żadnego stresu. W tym celu wystarczy korzystać z możliwości, jakie daje zapisanie się na cały kurs, czyli dostępu do internetowych platform edukacyjnych czy specjalnie przygotowanych zadań i arkuszy z ćwiczeniami, które nie są dostępne dla nikogo innego, poza uczestnikami kursów.