Księgowość a studia – jak się do tego zabrać?

Żeby zostać księgowym, trzeba w swoją edukację włożyć wiele pracy, ponieważ wymagania, jakie stawiają właściciele firm są coraz większe. Jakie cechy powinien posiadać dobry księgowy? Przyda się przede wszystkim: analityczny umysł, cierpliwość, uczciwość (!), staranność oraz umiejętność wymiany informacji między poszczególnymi osobami zatrudnionymi w firmie. To tylko niektóre cechy, które powinny charakteryzować dobrego księgowego, prawda jest jednak taka, że najważniejsze są umiejętności.

Jakie umiejętności musi uzyskać przyszły księgowy?

Umiejętności księgowe można zdobyć jedynie poprzez doświadczenie, a żeby takowego nabyć, trzeba uzyskać odpowiednie wykształcenie. Żeby zostać pełnoprawnym księgowym z certyfikatem, trzeba skończyć studia wyższe o kierunku ekonomia o specjalności rachunkowość lub studia podyplomowe z zakresu rachunkowości. Trzeba jednak zaznaczyć, że nauka, musi się odbywać w szkole, która ma prawo do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych – na uczelniach prywatnych nie można więc uzyskać takich samych uprawnień, jak na uczelniach publicznych.

  • Co ciekawe, uprawnienia księgowe bez konieczności zdawania egzaminu mogą uzyskać osoby, które uzyskały dyplom kierunku sprawozdawczość lub rewizja finansowa, ponieważ program tych studiów odpowiada wymaganiom, jakie zostały określone dla specjalności rachunkowość.

Okazuje się więc, że nie każda osoba, która skończyła studia ekonomiczne posiada uprawnienia księgowe, jak mogłoby się powszechnie wydawać. Każda specjalność wymaga określonych kwalifikacji, które wchodzą w skład podstawowego kursu uczelnianego. Trzeba przepracować określoną liczbę godzin, a następnie nabyć praktyki w określonej dziedzinie, żeby móc nazywać się specjalistą.

A może tak zostać domowym księgowym?

Szanuj czas i pieniądz, zęby myj, zbieraj złom… i paragony fiskalne – tak mogło by brzmieć motto człowieka przewidującego i oszczędnego. Masakryczna, styczniowa podwyżka, spowodowała to, że zostało nam już tylko ciułać i ciułać, ile się da! Planowanie budżetu domowego, stało się wielkim wyzwaniem. Plan łapania uciekającej gotówki, najlepiej zacząć już od początku miesiąca. Do tej smutnej i bolesnej operacji, potrzebne będą tylko kartka i długopis. Zmiany cenowe na rynku zaowocowały zorganizowaniem kampanii pt. „Pomóż oszczędzać rodzinie”. Projekt ten jest skierowany przede wszystkim do rodzin ubogich. Jego celem jest nauka rozsądnego planowania wydatków oraz pomoc w korzystnym ulokowaniu zaoszczędzonych pieniędzy. W obydwu przypadkach podstawą jest rzetelne dokumentowanie finansowych poczynań.

Koordynatorzy tego projektu zauważają, że obserwacja wydatków nie ma żadnych minusów, a zapisywanie zakupów z czasem zmienia się w zwyczajny obowiązek. W rodzinach ubogich, ważnym stało się zbieranie paragonów, zapisywanie wydatków i dokonywanie wyborów pomiędzy tym, co ważne, a tym, co jest zwykłą zachcianką. Ważne jest, aby wytrwale trzymać się swoich postanowień.

Jak zostać księgowym

Ekonomiści wysunęli śmiałą tezę, że prowadzenie gospodarstwa domowego, jest porównywalne do funkcjonowania przedsiębiorstwa, a nawet całego państwa. Z jednej strony mamy wpływy do budżetu, a z drugiej wydatki. Jeżeli te obie strony się nie bilansują, to mamy jeszcze możliwość pozyskania dodatkowych środków, choćby w postaci obligacji. W gospodarstwie domowym w dużo mniejszej skali taka sytuacja bardziej się komplikuje. Owszem możemy ratować się kredytem, ale to nie zawsze jest korzystne i jest to tylko doraźne łatanie dziur. Dużo właściwsze będzie, wcześniejsze, dokładne zaplanowanie wydatków.

Perspektywy planowania są trzy: perspektywa bieżąca – kiedy żyjemy z miesiąca na miesiąc, perspektywa średnioterminowa – czyli wydatki, które czekają nas w perspektywie bieżącego roku i perspektywa długoterminowa – kiedy planujemy większe wydatki, np. kupno samochodu, mieszkania, nowych mebli, remont mieszkania. Właściwie jest kiedy przy planowaniu budżetu, uwzględniamy wszystkie trzy perspektywy.

Partnerem tego artykułu jest firma ALFASystem profesjonalne doradztwo podatkowe dla firm. Wizytówka i witryna firmy: http://www.alfasystem.legnica.pl/uslugi/obsluga-ksiegowa-doradztwo-podatkowe.html

ALFAsystem